İçeriğe geç

Atık yönetimi

Market ve AVM'lerde Depozito Sistemi Başlıyor

Market ve AVM’lerde Depozito Sistemi Başlıyor

Yeni Depozito Sistemi ile Geri Dönüşümde Büyük Adım Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, sürdürülebilir bir çevre hedefi doğrultusunda önemli bir adım atarak market ve alışveriş merkezlerinde (AVM) depozito sistemini hayata geçiriyor. Bu sistemle birlikte, tüketiciler artık satın aldıkları içeceklerin ambalajlarını iade ederek hem çevreyi koruyacak hem… Daha fazlasını oku »Market ve AVM’lerde Depozito Sistemi Başlıyor

Plastik atıkların doğaya zarar verdiği bir fotoğraf.

Plastik Geri Dönüşüm Aldatmacası: 30 Yıllık Yalan mı Ortaya Çıktı?

Plastik Geri Dönüşüm Aldatmacası: Şirketler 30 Yıldır Yalan mı Söylüyordu? Küresel ısınma tehlikesi artarken, plastik kirliliği de endişe verici boyutlara ulaşıyor. Bu sorunun çözümü olarak öne sürülen geri dönüşümün ise bir aldatmaca olduğu ortaya çıktı. Guardian’ın yayınladığı bir rapora göre, plastik üreticileri 30 yılı aşkın… Daha fazlasını oku »Plastik Geri Dönüşüm Aldatmacası: 30 Yıllık Yalan mı Ortaya Çıktı?

Yapay Zeka Atıkları Azaltmak ve Geri Dönüşümü Artırmak için Nasıl Kullanılabilir?

Yapay Zeka Atıkları Azaltmak ve Geri Dönüşümü Artırmak için Nasıl Kullanılabilir?

Yapay zeka (YZ), günümüzde birçok alanda hayatımızı kolaylaştırıyor ve dönüştürüyor. Çevresel sürdürülebilirlik de YZ’nin önemli bir kullanım alanı haline geliyor. Bu yazıda, YZ’nin atıkları azaltmak ve geri dönüşümü artırmak için nasıl kullanılabileceğini inceleyeceğiz. Atık Azaltma: Ürün optimizasyonu: YZ, ürünlerin daha az malzemeyle ve daha dayanıklı olacak… Daha fazlasını oku »Yapay Zeka Atıkları Azaltmak ve Geri Dönüşümü Artırmak için Nasıl Kullanılabilir?

Kompostlanabilir ve Geri Dönüştürülebilir

Kompostlanabilir ve Geri Dönüştürülebilir: Hangisi Daha İyi?

Sürdürülebilir bir yaşam tarzı benimsemek, günümüzde her zamankinden daha önemli hale geldi. Bu bağlamda, atıklarımızı nasıl yönettiğimiz de büyük önem taşıyor. Kompostlanabilir ve geri dönüştürülebilir ürünler, atık miktarını azaltmak ve çevreye olan etkimizi minimize etmek için sunduğumuz iki önemli çözüm. Peki, hangisi daha iyi? Kompostlanabilir… Daha fazlasını oku »Kompostlanabilir ve Geri Dönüştürülebilir: Hangisi Daha İyi?

Why do we have to recycle waste materials

Neden atık maddeleri geri dönüştürmek zorundayız?

Neden Atık Maddeleri Geri Dönüştürmek Zorundayız? Verilerle Güçlendirilmiş Bir İnceleme Dünyamız her geçen gün daha fazla atıkla boğuşuyor. Dünya Bankası’na göre 2022 yılı itibarıyla dünya genelinde yılda yaklaşık 2 milyar ton katı atık üretiliyor. Bu atıkların sadece %13’ü geri dönüştürülürken, %79’u yakma veya gömülme gibi… Daha fazlasını oku »Neden atık maddeleri geri dönüştürmek zorundayız?

Geri Dönüştürülemeyen Atıklar Son Durakları Neresi

Geri Dönüştürülemeyen Atıklar: Son Durakları Neresi?

Geri Dönüştürülemeyen Atıklar: Son Durakları Neresi? Verilerle Güçlendirilmiş Bir İnceleme Dünyamız her geçen gün daha fazla atıkla boğuşuyor. 2022 yılı itibarıyla dünya genelinde yılda yaklaşık 2 milyar ton katı atık üretilmektedir. Bu atıkların %13’ü geri dönüştürülürken, %79’u yakma veya gömülme gibi yöntemlerle bertaraf edilmektedir. Geri… Daha fazlasını oku »Geri Dönüştürülemeyen Atıklar: Son Durakları Neresi?

Geri Dönüştürülemeyen Atıklar

Atık Yönetimi: Geri Dönüştürülemeyen Atıklarla Nasıl Başa Çıkalım?

Geri Dönüştürülemeyen Atıkların Yolculuğu: Çöp Sahalarından Enerji Geri Kazanımına Modern yaşamın bir sonucu olarak, her gün evlerimizden, işyerlerimizden ve sanayi tesislerimizden büyük miktarda atık üretmekteyiz. Bu atıkların önemli bir kısmı geri dönüştürülerek yeniden değerlendirilebilse de, geri dönüştürülemeyen atıkların son durağı ne olur? Bu yazıda, geri… Daha fazlasını oku »Atık Yönetimi: Geri Dönüştürülemeyen Atıklarla Nasıl Başa Çıkalım?

Türkiye'de geri dönüşüm oranları

Türkiye’de geri dönüşüm oranları

Türkiye’de Geri Dönüşüm Oranları: Durum ve Gelecek Dünyamız karşı karşıya olduğu çevresel problemler, sürdürülebilir bir gelecek için geri dönüşümü kritik bir öneme sahip kılıyor. Bu bağlamda Türkiye’de geri dönüşüm oranlarını incelemek ve bu alandaki gelişmeleri değerlendirmek önem taşımaktadır. Mevcut Durum: Türkiye’de geri dönüşüm oranları, Avrupa… Daha fazlasını oku »Türkiye’de geri dönüşüm oranları

Geri Dönüşüm Sektöründe Yatırımlar Türkiye'de Fırsatlar ve Zorluklar

Geri Dönüşüm Sektöründe Yatırımlar: Türkiye’de Fırsatlar ve Zorluklar

Geri Dönüşüm Sektöründe Yatırımlar: Türkiye’de Fırsatlar ve Zorluklar Dünyamız karşı karşıya olduğu çevresel problemler ve artan hammadde fiyatları, geri dönüşüm sektörünü her zamankinden daha önemli hale getirmiştir. Türkiye’de de geri dönüşüm sektörüne yatırımlar son yıllarda artmaktadır. Bu makalede, Türkiye’de geri dönüşüm sektörüne yatırım yapmanın avantajlarını… Daha fazlasını oku »Geri Dönüşüm Sektöründe Yatırımlar: Türkiye’de Fırsatlar ve Zorluklar

Naylon poşet geri dönüştürülebilir mi

Naylon poşet geri dönüştürülebilir mi?

“Naylon poşet geri dönüştürülebilir mi?” sorusu, günümüzde çevre bilincinin artmasıyla beraber sıkça sorulan ve üzerinde düşünülen bir konudur. Bu makalede, naylon poşetlerin geri dönüşümü hakkında detaylı bir inceleme yaparak, bu sorunun cevabını arayacağız. Naylon poşetler, genellikle plastik alışveriş poşetleri olarak bilinir ve günlük hayatta yaygın… Daha fazlasını oku »Naylon poşet geri dönüştürülebilir mi?