İçeriğe geç

Balıkçı ağlarının yarattığı kirliliğe dikkat çeken bir sanat sergisi

Balıkçı ağlarının yarattığı kirliliğe dikkat çeken bir sanat sergisi: “Sessiz katiller” Üniversite çağında scuba diving yapan Christine Ren’in hayatı, Honduras’ta yaptığı bir dalış sırasında değişti. 

Su altındaki o harika, o muhteşem dünyaya baktığı zaman, hayatı boyunca bu güzel manzarayı, var olan bu müthiş canlılığı korumak için çalışacağına yemin etti

Denize atılan kullanılmayan balıkçı ağlarının yarattığı kirliliğe ve katliama dikkat çekmek için kolları sıvadı. Christine Ren’in yaptığı farkındalık çalışması; milyonlarca insanı besleme kaygısı güden endüstriyel üretimin, avlanmanın yarattığı en büyük sorunlardan biridir. Balıkçılara söylediğiniz zaman “Bize gelene kadar denize tonlarca atık döken fabrikalar var, onlara söyleyin.” derler. İnsanlara tasarruf etmelerini tavsiye ettiğiniz zaman “Bize gelene kadar gün içinde muazzam enerjiler tüketen fabrikalar, imalathaneler var.” derler. Onlara gittiğiniz zaman “Bize gelene kadar sırf insanoğlunun sevki için çalışan motorsporları, jetskiler gibi doğayı kirletmeye programlanmış hobiler var.” derler.

Gördüğünüz gibi çevreyi korumak için başlanacak herhangi bir ilk durak yok. İzlenmesi gereken bir sıra yok. Herkesin, her sektörün verdiği zarar doğayı, toprağı eşit derecede öldürmektedir. Çevreyi korumak için, sürdürülebilirlik için atılan her adım, buna yanaşmayan kesimlerin çemberinin biraz daha daralması demektir.

Aşağıda bizzat Christine Ren’in projenin detaylarını anlattığı bir video mevcut. İzleyin, yeni farkındalık projelerine ilham olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir