İçeriğe geç

Betonun geri dönüşümü nasıl yapılır?

Betonun geri dönüşümü nasıl yapılır? İşlem sırası nedir? beton, yıkılma, tamir-onarım, bakım, vs. birçok durum sonucunda iş göremez hale gelmekte ve eski işlevini kaybetmektedir. Peki bunlar artık birer çöp müdür? Kesinlikle hayır!…

Defalarca bu ve birçok çevreci platformda belirtildiği üzere doğada çöp diye bir şey yoktur. O zaman bu beton nasıl tekrar geri kazanılmaktadır? Son derece basit işlem basamakları vardır. 

1)Atık halinde, parçalanmış halde bulunan beton ve asfalt malzemeler tıpkı hafriyat toplar gibi iş makineleri yardımıyla toplanır. İlgili geri dönüşüm tesisine getirilir.

2)Burada atıklar beton kırma makinesine gönderilerek küçük parçalara ayrılırlar. Böylece daha küçük yapıtaşlarına ayrılmaları ve ikincil kullanımları için zemin hazırlanır.

3)Parçalanmış olan beton yapıtaşlarına ayrılarak çakıl, kum gibi hammaddeler elde edilir.

Evet; beton geri dönüşümü bu basamaklardan ibarettir. Elde edilen hammaddeler eskisi gibi doğrudan inşaatlarda kullanılamasa da birçok yol bakım çalışmasında; bakım-onarım aşamalarında rahatlıkla kullanılmakta ve ekonomiye geri kazandırılabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir