İçeriğe geç

Denizlerde de “Sıfır Atık Mavi Projesi” Başladı

Denizlerde de “Sıfır Atık Mavi Projesi” Başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan, Bakanlığımızca yürütülen, Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) iş birliğiyle hayata geçirilen “Sıfır Atık Mavi Projesi”nin, İstanbul Ziya Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Bakanımız Murat Kurum’un katılımıyla,  tanıtım toplantısı yapıldı.

“Sıfır Atık Mavi Projesi”, Türkiye’nin 81 ilindeki tüm kıyı şeritlerinde, göl ve nehir kenarlarında atıkların toplanmasını kapsayacak şekilde yürütülecek. Bu seferberlikle 12 ay boyunca denizlerimiz ve kıyılarımız atıklardan kurtarılmış olacak.

Denizlerde ve okyanuslarda biriken çöpler, küresel iklim değişikliği, tükenmekte olan türler, hava ve çevre kirliliği konularında önlem almak için ulusal ve uluslararası boyutta birçok çalışma yürütülmektedir. 

Ülkemizde 2017 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın eşi Emine Erdoğan‘ın himayesinde başlatılan sıfır atık projesi kapsamında bugüne dek 18 bin 750 kamu kurum ve kuruluşunda uygulamaya geçilmiştir. Proje kapsamında; dönüşebilecek atıklar ayrıştırılarak geri dönüşümle ekonomiye kazandırılıyor. Yine organik atıklarımızı da kompost tesislerinde geri dönüşüme tabii tutmak suretiyle, peyzaj alanlarımızda, millet bahçelerimizde, parklarımızda bitkilerimizin yetiştirilmesinde kullanmaya gayret gösteriliyor.

Sıfır Atık Projesinin devamlılığı açısından Bakanlığımız tarafından Sıfır Atık Yönetmeliği hazırlanmış olup, böylelikle yönetmelik çerçevesinde 2023 yılına gelindiğinde ilçelere ve şehirlere çöp kamyonu girmeyecek, çevrenin ve doğanın korunduğu bir süreç hep birlikte başlatılmış olacak.

Bakanlığımız tarafından “Sıfır Atık Mavi Projesi“yle, çevreyi koruma konusunda duyarlılık oluşturulmuş ve yarınlara temiz bir Türkiye bırakmak için kaynakları daha verimli kullanmaya gayret gösterilmiştir. Sıfır atık sistemine tamamen geçildiğinde, 2023 yılında, ham maddelerde yurt dışından ithal edilmeyecek, böylelikle hem cari açığa katkıda bulunacak hem de ham maddelerin Türkiye’de üretilmesi sağlanacak.

“Deniz Çöpleri Eylem Planlarının Hazırlanmasına İlişkin Genelge” kapsamında da 81 ilimizde ve denize kıyısı olan özellikle 28 ilimizde valiliklerin sorumluluğunda deniz çöpleri il eylem planları hazırlanarak uygulamaya  alınacak ve deniz çöpleriyle mücadeleye yönelik uygulamayı böylece başlatılmış olacaktır.

 

  Ali ÖZCAN

  Çevre ve Şehircilik İl Müdürü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir