Hurdacılara “radyasyondan korunma” eğitimi

Hurdacılara “radyasyondan korunma” eğitimi kazaları önlüyor.  Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun (TAEK) eğitim işleriyle ilgili merkezi Ankara Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi (ANAEM) koordinasyonunda hazırlanan “Ulusal Kurs Programı” kapsamında, Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi’nde “radyasyondan korunma” eğitimleri kapsamında son 5 beş yılda, bin 804 kişiye eğitim verilirken, bunların bin 94’ünü hurdacılar oluşturdu.

Radyasyonlu uygulama yapmayan veya radyoaktif bir kaynakla çalışmayan kişileri kapsayan eğitimin amacı, kullanım dışı kaldıktan sonra bir kenara bırakılıp sonrasında hurdaya çıkma ihtimali bulunan radyoaktif kaynaklı cihaz, makine veya sistemlerdeki izotopların içinde bulundukları bakır, demir, çelik, kurşun, alüminyum, cam gibi metallerle birlikte geri dönüşüm fabrikalarında yeniden işlenerek veya eritilerek sonrasında ortaya çıkan tüm mamul veya yarı mamullerin radyoaktif kaynağa dönüşmesini ve bunları kullanan insanların farkında olmadan veya bilmeden uzun süreli ışınlanmalarını önlemek.

TAEK bünyesinde uzun yıllardır verilen bu eğitimi alan hurda çalışanları vasıtasıyla ortaya çıkma ihtimali bulunan birçok vaka ve kaza ortadan kaldırıyor.

– Eğitimler hedefine ulaşıyor

Merkezde “radyasyondan korunma” eğitimleri kapsamında son 5 beş yılda, bin 804 kişiye eğitim verilirken, bunların bin 94’ünü hurdacılar oluşturdu.

Hurdacılara verilen 1 günlük eğitimler 2011’de başladı. 2011’den bu yana bin 770 hurdacı “radyasyondan korunma” eğitimi aldı.

Uzmanların saha tecrübeleri sırasında yaptıkları gözlemlerde, eğitimlerin katılımcıların farkındalığını artırdığı gözlenirken, radyasyondan korunma eğitimi alan pek çok kişi, radyasyon tehlikesi oluşturabilecek duruma şahit olduğunda merkezi arayarak, ilgili uzmanla görüşüp bilgi alışverişinde buluyor.

Riskli durumlarda eğitim almış kişilerden müdahale etmeleri değil, en kısa sürede TAEK’e haber vermeleri bekleniyor. Risk teşkil eden durumda müdahale TAEK Acil Durum Müdahale Ekibi tarafından yapılıyor. Kursiyerlerden dönüşler de eğitimlerin hedefine ulaştığının ve kişilerden beklenen radyasyon farkındalığının oluştuğunun göstergesi olarak görülüyor.

Kaynak:mynet.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir