İçeriğe geç

Kompozit Nedir Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır?

Kompozit Nedir Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır?

Kompozit Nedir Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır? Yakın dönemde yaygınlaşmış ve sıkça kullanılan bir diğer polimer matrisli kompozit ise anorganik ve organik elyafların (elyaf olarak: fiberglas, karbon, aramid, polietilen, polipropilen vs.) kullanıldığı fiberglas bileşik, yani kompozit malzemelerdir.

Kompozit Nedir?

  • Kompozit Panel malzemesi iki ya da daha fazla malzeme nin bir araya gelmesi ile oluşturularak üretilen malzeme türüdür.
  • Kompozit Panel malzemesinin oluşumunda iki ana malzeme menşeyi kullanıldığı gibi, kimi zaman çok farklı alaşım ve karışımlar ile beslenen kompozit maddeleri kendi aralarında ikiye ayrılır bu ayrışma matris malzeme ve takviye malzemesi diye nitelendirilir. Bu malzemeler teknik ve dayanım bakımın dan ve diğer özellikleri bakımından oldukça yüksek kalitede birbirine uyumlu alaşımlardan oluşmaktadır. İki malzemenin bir araya getirilerek oluşturulduğu malzeme menşeyine kompozit adı verilmektedir.

Bu iki malzeme menşeyi biri taşıyıcı bir diğeri de koruyucu diye nitelendirilen kompozit alaşımı, kimi zaman alüminyum malzeme, kimi zaman kullanım ve görsel ergonomisi için farklı ham malzemeler ile kaplanan ana gövdesinde ağır dayanımlı plastik malzeme içeren alaşımlar kullanılmaktadır. Her yapı sektöründe kullanılan kompozit, her meslek dalına göre farklı söylemlerde kullanılabilir, beton malzemesi bile bir kompozit malzemedir. Ve beton öncelikle çimento karışımı ardından kum ile matrislenerek ve yine ardından yapı içerisinde çelik çubuklar ile beslendiğinden ikili üçlü malzeme karışımları neticesinde bir bütünlüğü sağladığından kompozit diye nitelendirilebilmektedir.

Günümüzde teknolojinin çeşitlilik göstermesiyle beraber

  • Aküstik Panellerin üretilmesi ve bu kompozit levha nın içerinde yer alan çok çeşitli kimyasal malzemeler ile dayanımı artırılan
  • Polipropilen Honeycomb PP malzeme polimer matrisli yanı sıra içerdiği anorganik ve organik elyaf malzeme menşeylerinin yanı sıra fiberglas, karbon, polietilen, polipropilen malzemeleri ile desteklenen.

Yüksek teknolojinin kullanıldığı, büyük hangarlarda istenilen ebat ve ölçeklerde üretilerek, yüksek binalar ve reklam sektöründe kaplama malzemesi, zemin malzemesi olarak kullanıma sunulan kompozit malzemeler çok çeşitli model ve renk seçeneğine sahiptir.

Kompozit Geri Dönüşüm

Kompozit geri dönüştürebilir malzemeler sınıfına girer. Özellikler alüminyum kaplı kompozitler geri dönüşümde en çok tercih edilen ve değeri yüksel olan atıklar sınıfına girmektedir.

Sizde hurda kompozitlerinizi değerlendirmek için web sitemize ekli firmalar aracılığı ile hurdalarınız için değerlendirme yapabilirsiniz.

Kompozit Nedir Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır?
Kompozit Nedir Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır?

 

Etiketler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir