İçeriğe geç

Pet Şişenin Geri Dönüşümü Enerji Tasarrufu Sağlıyor

Pet Şişenin Geri Dönüşümü Enerji Tasarrufu Sağlıyor. Geri dönüştürülen pet şişelerin kazanımlarının ortaya konduğu araştırmaya göre;  2,5 litrelik bir plastik şişe geri kazanılıp üretimde kullanıldığında 60 Watt’lık bir lambanın 6 saatte tükettiği kadar enerji tasarruf ediliyor. 
► 25 adet geri kazanılmış pet şişeden bir plastik mont elde ediliyor. 
►2014 yılında Türkiye’de toplanan 82 bin 688 ton pet şişe, ağırlıklı olarak tekstil sektörü için elyaf üretiminde kullanılırken; kalan pet şişelerden halı tabanları, uyku tulumları, giysilerdeki yalıtım maddesi, boya fırçaları, can kurtarma simidi, torbalar, posta kutuları, piknik masaları, çitler, yürüyüş botları, çift bölmeli kovalar, lazer toner kartuşu ve kayışlar üretildi. 
► Almanya’da pet şişelerin yüzde 93,6’sı geri dönüştürülüyor. Bu ürünlerin sadece küçük bir kısmı başka ülkelere gönderilerek işleniyor. 
► Almanya’da geri dönüştürülmüş pet malzemelerin neredeyse üçte birine yakını, yüzde 32,1’inden yeni pet şişeler üretiliyor. Kalan malzemelerin yüzde 29’u tekstil elyafl arı, yüzde 27’si endüstriyel kaplama ve yüzde 11’i temizleme maddelerine yönelik jelatin veya şişeler gibi diğer uygulamalar sunan imalatçılar tarafından kullanılıyor.
 


Kaynak: http://guvengeridonusum.com/pet-sisenin-geri-donusumu-enerji-tasarrufu-sagliyor/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir