İçeriğe geç

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

Hurdacılıkta Yasal Mevzuat ve İzinler Bilinmesi Gerekenler

Hurdacılıkta Yasal Mevzuat ve İzinler: Bilinmesi Gerekenler

Hurdacılıkta Yasal Mevzuat ve İzinler: Bilinmesi Gerekenler Hurdacılık Nedir? Hurdacılık, geri dönüştürülebilir malzemelerin toplanması, sınıflandırılması ve geri dönüştürülmesi işlemidir. Bu işlem, çevrenin korunmasına ve doğal kaynakların korunmasına yardımcı olur. Ancak, hurdacılık faaliyetleri, bazı yasal mevzuat ve izinler gerektirir. Hurdacılıkta Yasal Mevzuat ve İzinler Hurdacılık faaliyetleri,… Daha fazlasını oku »Hurdacılıkta Yasal Mevzuat ve İzinler: Bilinmesi Gerekenler

Hurdacılık Belgesi Nasıl Alınır?

Hurdacılık Belgesi Nasıl Alınır?

Hurdacılık Belgesi Nasıl Alınır? Hurdacılık, kullanım ömrünü tamamlamış malzemelerin toplanması, ayrıştırılması, geri dönüşümü ve yeniden işlenmesi sürecidir. Bu süreç, çevrenin korunması, sürdürülebilirlik ve kaynakların etkili bir şekilde kullanımı açısından büyük önem taşır. Hurdacılık faaliyetleri yürüten kişi veya işletmelerin, yasal olarak faaliyet göstermeleri için Hurdacılık Belgesi… Daha fazlasını oku »Hurdacılık Belgesi Nasıl Alınır?

Moloz Atmanın Cezası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Moloz Atmanın Cezası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Moloz Atmanın Cezası Hakkında Bilinmesi Gerekenler, Moloz atmanın cezası ne kadar? Moloz atmak, çevre kirliliğine neden olan ve toplum sağlığı için tehlike oluşturan bir davranıştır. Bu nedenle, moloz atmanın cezası ülkeden ülkeye ve bölgeden bölgeye değişebilir. Moloz atmanın cezası hakkında bilinmesi gerekenleri detaylı bir şekilde… Daha fazlasını oku »Moloz Atmanın Cezası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Moloz satılır mı?

Moloz satılır mı?

Moloz satılır mı? Moloz, inşaat ve yıkım işleri sırasında ortaya çıkan atık malzemelerin genel adıdır. Bu malzemeler arasında beton, tuğla, mermer, cam, seramik, çimento, demir, ahşap gibi çeşitli yapı malzemeleri bulunabilir. Moloz, inşaat ve yıkım işleri tamamlandıktan sonra genellikle atık olarak kabul edilir ve atık… Daha fazlasını oku »Moloz satılır mı?

Sıfır atık?

Sıfır atık?

Sıfır atık nedir? Son yıllarda çevre konuları üzerine artan farkındalık, insanların doğaya olan etkilerinin önemini ve bunun sonucunda sıfır atık felsefesi gibi kavramların önemini vurgulamaktadır. Sıfır atık, doğaya ve çevreye olan etkimizi azaltmak ve kaynakları daha verimli kullanmak amacıyla yapılan bir çevre felsefesidir. Sıfır atık… Daha fazlasını oku »Sıfır atık?

Denizlerde de “Sıfır Atık Mavi Projesi” Başladı

Denizlerde de “Sıfır Atık Mavi Projesi” Başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan, Bakanlığımızca yürütülen, Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) iş birliğiyle hayata geçirilen “Sıfır Atık Mavi Projesi”nin, İstanbul Ziya Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Bakanımız Murat Kurum’un katılımıyla,  tanıtım toplantısı yapıldı.Daha fazlasını oku »Denizlerde de “Sıfır Atık Mavi Projesi” Başladı

Hurda Lastik Ne Yapılır Nasıl Geri Dönüştürülür?

Hurda Lastik Ne Yapılır Nasıl Geri Dönüştürülür? Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 2006’da yayınladığı Ömrünü Tamamlamış Lastiklerin Kontrolü Yönetmeliği kapsamında üretici veya ithalatçılara getirilen sattıkları lastiklerin ağırlığının yüzde 80’i kadarını toplayarak geri dönüşüme kazandırma zorunluluğu önemli bir ekonomi yarattı.Daha fazlasını oku »Hurda Lastik Ne Yapılır Nasıl Geri Dönüştürülür?

Tehlikeli Atık Nedir?

Tehlikeli Atık Nedir?

Tehlikeli Atık Nedir? Yapılarında insan sağlığı ve çevre için tehlikeli olan ve zararlılık potansiyeli taşıyan maddeleri içeren atıklar Tehlikeli Atık olarak ifade edilmektedir.   Tehlikeli atıklar; çevre ve insan için tehlike arz eden yanıcı, yakıcı, kanserojen, patlayıcı, tahriş edici ve zehirli atıkların tümüne verilen genel… Daha fazlasını oku »Tehlikeli Atık Nedir?